EW100. Ühe pildi lugu.

by

Kusagilt ajaloo sügavustest tuli pinnale selline pilt:

Pildil on taga taustal Vahastu kirik ja esiplaanil priitahtlikud pritsimehed pasunakooriga marssimas. Pildistamise aeg augustikuu 1934. Mis sündmusega tegu, sellele aitab valgust heita Ain Õitspuu raamat “Teateid Vahastust ja vahastlastest 1925-1934” lk. 74:

24. augustil 1934.a. /Järva Teataja/ Piiometsa ja Vahastu võistlesid.

Möödunud pühapäeval peeti rohke rahva osavõtul Vahastus “Uuesepa” talus, Väätsa tuletõrje ühingu Piiometsa jaoskonna ja Vahastu tuletõrjeühingu vahelisi võistlusi. Piiometsa jaoskond võeti vastu Vahastu vallamaja juures tervitusmarsiga. Sealt sammuti muusika saatel kuni võistlusplatsini. 100 meetri jooksus ning kiiremas veeandmises tuli võitjaks Piiometsa jaoskond ajaga 40,7 sek. ja teiseks Vahastu ajaga 48,7 sek. Ka köieveoga võitsid piiometslased, võites vahastlasi päris kerge vaevaga 2:0. Vahastlaste meeled olid üsna pahad kaotuste üle.

Peale võistlust rivistati võistkonnad spordiplatsile üles, kus hüüti vastamisi mürisev kolmekordne tuletõrje “elagu”. Spordiplatsilt liiguti kolonnis paraadmarsil külaliste eest mööda. Õhtul oli pidu “Uuesepa” ruumes.

Vahastu priitahtlike praegusel hingel ja eestvedajal Raivo Murumägil tuli mõte too 84-aasta tagune pilt taaslavastada. Ideest haaras koheselt kinni Kaiu pildimees ja vanade piltide huviline Kalev Kiviste ja nii kogunes jaanuarikuu viimasel laupäeval Vahastu pritsumaja juurde hulk vabatahtlikke tuletõrjujaid ja nende toetajaid-abistajaid ja uusi pilte sai mõnedki klõpsitud, neist üks:

Valmar Viiseli droonilennust sai uhke vaate priitahtlike aktsioonile:

“Kuni su küla elab, ei loe kas vald on Kaiu , Rapla või Tallinn… Äge on olla sellise komando pealik. Ma tänan kõik kes täna osalesid meie üritusel.” ütles Raivo oma tänusõnad peale pildistamist. Vahastu komando hingekirja kuulus sel hetkel 18 meest. Ütlen sellepärast minevikuvormis, et ilmselt on praeguseks hetkeks nimekiri veelgi pikem.

Kõigele sellele lisaks tuli vabatahtlikel idee teha omapoolne kingitus Eesti sajandaks sünnipäevaks. Appi tulid taas Kalev Kiviste ja Kaia Saaremets, raamid plakatile tegi Kaiu Eko Metall ja siin see nüüd on:

Plakat vana ja uue fotoga paikneb Vahastu pritsimaja kõrval ja kõik huvilised saavad seda ise kaemas käia.

Pildiloo võib siinkohal lõppenuks lugeda. Aga mitte Vabariigi aastapäeva kingiloo. Ühel hetkel tuli priitahtlikele mõte, et miskitmoodi võiks suurel pidupäeval meeles pidada küla eakamaid inimesi. Nii sai mõeldud-tehtud seegi ning täna sai liigutava üllatuse osaliseks mõnigi vanaduspäevi veetev inimene:

Pildil meie piirkonna vanim elanik, 95- aastane Siltre Selma, kodanikunimega Selma Villak Suurekivi külast.

Loomulikult ei unustatud ka lahkunud sõpru Reinu ja Alarit, nende kalmudele süüdati täna küünlad.

Raivo Murumägi ja Taivo Roomann, aitäh teile, et olemas olete!

Elagu Eesti!

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s


%d bloggers like this: