Vahastu kuulumisest

by

Tegin interneti põhjal väikese uuringu, millistesse haldusüksustesse on Vahastu viimase pooleteise sajandi jooksul kuulunud. Lühikokkuvõte on siin:

Vahastu vald loodi 1866. aastal Türi kihelkonnas Järvamaal ja kandis tol ajal nime Wahhast. Wikipeedias on kirjas, et 19. saj. algul moodustatud ka Vahastu mõisavald, kuid selle kohta täpsemaid andmeid seal pole.

Vahastu vald kaotati 1939 aastal Vabariigi President Konstatin Päts otsusega nr 88 7. oktoobrist 1938 (RT 1938, 87, 776), mis astus jõusse 1. aprillil 1939.a

Tol aastal liideti Harjumaa Kaiu ja Kuimetsa vallad ning Järvamaalt lisati Vahastu vald oma küladega. Osa Vahastu vallale kuulunud riigimetsa maid läks tolle otsusega värskelt moodustatud Käru vallale.

 

8.augustil 1945 moodustati Kuimetsa valda kolm külanõukogu, Vahastu, Kaiu ja Kuimetsa. 26. septembril 1950 arvati Kuimetsa vald vastmoodustatud Rapla rajooni koosseisu. Tundub, et sel momendil kaotati nimetus „vald“ ning kolm eelnimetatud külanõukogu liideti kokku Kaiu külanõukoguks.

 

1972. aastal liideti Kaiu külanõukogu Juurule, nimetuseks jäi Juuru külanõukogu.  1991.a 21. novembril  anti Juuru vallale omavalitsuslik staatus. 1993. a 11. märtsil eraldus Kaiu vald Juuru vallast ilmselt samade piiridega, millega ta 1972. aastal liidetigi.

Kihelkondade kohta nii palju:

Kihelkond oli eestlaste halduslik-territoriaalne üksus 13. sajandini, algselt ühte hõimu kuuluvate elanikega ning ühiste majandus- ja kaitsehu videga külade liit. Kirikukihelkond oli maakoguduse piirkond ja ühtlasi kohalik omavalitsusüksus. 1925. a. kihelkonnad kaotati ning luteriusu maa kogudused muudeti territooriumiga seostamatuiks usuühinguiks.
Tänu ainelise ja vaimse kultuuri iseärasustele – oma rahvarõivad, keelemurrak, eripärane rahvaluule jms – on kihelkond peamine eesti keele, rahvaluule ja etnograafia uurimisel aluseks olev territoriaalne üksus.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s


%d bloggers like this: